• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Uyku Bozukluğu Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor

Uyku Bozukluğu Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uyku Laboratuvarı Sorumlusu Nöroloji Uzmanı Dr.Aygül Güneş  uyku bozukluklarına dikkat çekerek, “Uykuda nefes durması ileride birçok hastalığa sebep olabilir.  Kalp hastalığı, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, trafik ve iş kazalarına yol açabilir. Uyku sorunu yaşayanların mutlaka Nöroloji ya da Uyku polikliniklerine gitmesi gerektiği” konusunda uyarılarda bulundu.

Uyku polikliniğine müracaat edenlerin genelde horlaması olan, uyuyamayan, çok uyuyan, gece nefesi duran, gündüz aşırı uykululuk hali olan kişilerin olduğunu belirten Dr. Güneş “Tabi horlama şikâyeti nedeniyle kendileri gelmiyor daha çok eşi ve ya aynı evde yaşayan kişiler şikâyetçi olduğu için geliyorlar. Nefes durmaları açısından da yine eşler ‘ölüyor benim eşim’ ya da çocuğum’ gibi şikâyetlerle başvuruyor” dedi.

Belli bir yaş aralığı vermek çok doğru olmaz diyen Dr. Güneş “Daha çok kilo ve üst solunum yolu sorunları ile alakalı bir rahatsızlık olduğunu” söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

Uyku sorunları yaşayanlarda şu üç belirti çok önemlidir. Horlama, gece nefes durması ve gündüz aşırı uykululuk. Bu üç belirti olduğunda genelde hastalarımızda yüzde 80-90 kadar uykuda nefes durma hastalığı (OSAS) olmakta. Bu hastalık da kendi içinde 3’e ayrılıyor. Hafif, orta ve ağır şeklinde. Hafif olan grubumuzda öncelikle kulak burun boğaz muayenesi, gerekiyorsa operasyon, gerekmiyorsa  vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olanları muhakkak diyetisyen ile görüştürüyoruz. Kilo verilmesi, kulak burun boğaz muayenesi her üç grup için de geçerli iken, orta-ağır grupta hem kulak burun boğaz muayenesi hem de eğer vücut kitle indeksi 30’un üzerindeyse muhakkak diyetisyen ile görüşülmesine ek olarak  3. seçenek CPAP ve ya BPAP dediğimiz pozitif hava yolu basıncı ile nefes durmalarını engellediğimiz cihazlarımız oluyor.

‘Nefes durması bir nevi boğulmak demek’

Tedavimizi bu cihazlar  ile yapıyoruz. Hafif OSAS’lılarda gece uykuda saatte 15’e kadar nefes durması varken, orta OSAS dediğimizde uykuda nefes durması 15 ila 30, ağır OSAS dediğimizde de 30’un üzerinde nefesi duran hastalar aklımıza gelir. Bu nefes durmasını engellememiz gerekiyor. Neden engellememiz gerekiyor. Çünkü nefes durması demek bir nevi  boğulmak demek. Sonuçta beyin oksijensiz kalıyor. Oksijen beyin ve tüm organlarımızın sürekliliği için vazgeçilmezimizdir. O yüzden muhakkak var olan nefes durmalarını engellemek için orta ve ağır uykuda apne sendromu olan hastalarımıza CPAP ya da BPAP cihazlarını öneriyoruz.

Maalesef tamamen sonlanan bir hastalık değil, ameliyat olup geçecek grup hastalıklardan değil. Cihazı bir yıl boyunca kullanıp sonrasındaki kontrollerde ağırdan hafife düşenler, ortadan basit horlamaya düşen hasta gruplarımız oluyor elbette ki. Ama orta-orta,  ağır-ağır devam eden hastalarımız da oluyor. Yani bu hasta bazında değişen bir şey bazı hastalarımız cihazı ömür boyu kullanırken bazı hastalarımız kilo kontrolü ile ya da operasyon sonrasında 3-4 yılda cihaz kullanımını sonlandırabilir. Ama genelde orta-ağır olanlarda ömür boyu cihaz kullanımı oluyor.

‘Uyuyorum Ama Hiç Dinlenemiyorum’

Horlama, uykuda nefes durması, gündüz aşırı uykuluk gibi 3 ana belirtiye ek olarak sabah baş ağrısı,  sabah ‘uyuyorum ama hiç dinlenmiyorum’ diyen,  dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu, hafızada zorluk, algılamada bozukluk olan hastalarımızın muhakkak bir nöroloji ve ya uyku polikliniğine başvurmalarını öneriyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun