• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK hizmet dökümü, çalışanlar için çok önemlidir. SSK sorgulama ile sigortanızın ödenip ödenmediğini sık sık kontrol edebilirsiniz. Böylelikle zamanında müdahale ederek mağdur duruma düşmeden sorunlarınızı kolaylıkla giderebilirsiniz. Özellikle çalıştığı yerde bu tür sorunlar çeken vatandaşlarımız SGK hizmet dökümü sorgulama ya da SSK sorgulama sayesinde bu sorunlardan kurtulabilirler. SGK hizmet dökümünde size ait bilgiler de yer almaktadır. Her türlü bilginize SGK sorgulama ile ulaşabileceğiniz gibi kontrol etme şansına da sahipsiniz.

Eğer bilgilerinizde yanlışlıklar varsa vakit kaybetmeden SGK’nın ilgili birimlerine müracaat etmeniz gerekmektedir. Bu sayede yanlışlıklar giderilecektir ve büyük problemlere yol açmayacaktır. İnternetin hızla gelişiyor olması nedeni ile birlikte birçok uygulamada hayata geçirilmiştir. Bu uygulamalar arasında SSK sorgulama, SGK-SSK prim sorgulama, SGK borç sorgulama, SSK günlük sorgulama ve SGK sorgulama işlemleri de yer almaktadır. Sorgulama işlemlerinizi bu sayede bilgisayardan, tabletlerden veya cep telefonlarından rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu sayede sorgulama yapacak olduğunuz kuruma bizzat gitmenize gerek kalmadan hızlı ve kolay bir şekilde internet ortamından yapabilirsiniz. Bu nedenle kurumlarda oluşan kalabalığın giderilmesi ile birlikte işlerin daha verimli şekilde ilerlemesi sağlanmıştır

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK 16 Mayıs 2006 tarihinde 5502 sayılı kanunun kabulü ile kurulmuştur. Kanun ile birlikte SSK 4A olarak, BAĞ-KUR 4B olarak ve Emekli Sandığı 4C olarak adlandırılmıştır. Sosyal Güvenli Kurumuna kayıtlı olan vatandaşlar SGK Hizmet Dökümü Sorgulama işlemini yapabilirler. SGK Hizmet Dökümü Sorgulama işlemi sonucunda hizmet belgesi alınmaktadır. SGK Hizmet Dökümü Sorgulama işlemi sonucunda ulaşacağınız bilgiler:

Hizmet dökümü ile temel sigorta bilgilerine,
Sigortalı bir işe ilk giriş tarihinize,
Sigortanızın işveren tarafından ödenip ödenmediği bilgisine,
Çalıştığınız kurum isimlerine,
Ay ay adınıza ödenmiş olan prim miktarına
Sigortalı olarak ne kadar süre boyunca çalıştığınız bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması; SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) ve Emekli Sandığı (4C) için e devlet kapısı üzerinden ayrı ayrı yapılmaktadır.

SGK 4A Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK sorgulama, 4A hizmet dökümü sorgulamasını anlatmadan önce kısaca 4a nın ne olduğundan bahsedelim. 4a yani eski ismiyle SSK ( Sosyal Sigortalar Kurumu) bir veya birden çok işte çalışan ve çalıştığı kuruma iş sözleşmesi ile bağlı olan kişilerin yani işçilerin kayıtlı bulundukları sosyal güvenlik dalıdır. 4a halk arasında sigortalı olarak tabir edilir. Yani 4a mensubu kişiler çalışma hayatında sigortaları işveren tarafından ödenen kişilerdir. Aynı şekilde 4a lıların prim ödemeleri de işveren tarafından çalışanın maaşından yapılan kesintiler ile karşılanır. SGK 4a sorgulama işlemi e devlet üzerinden yapılabilen bir işlemdir. Yazının sonunda verdiğimiz linki kullanarak SSK hizmet dökümü sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SGK 4B Hizmet Dökümü Sorgulama

4b yada halk arasında kullanış şekline göre Bağ-kur ise kendi hesabına çalışmakta olan vatandaşların kayıtlı bulundukları sosyal güvenlik sistemine verilen addır. Aynı zaman da sözleşmeli personeller de Bağ-kura kayıtlıdır. Bağ-kur da kayıtlı olan kişi prim borcunu günlük kazancı üzerinden kendisi öder. Prim miktarı günlük kazancın yüzde 32 si olacak şekilde belirlenir. 4b de 15 ve 25 yıllık ödemeler alınır. Aynı şekilde Bağ-kurda da SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması e devlet kapısı üzerinden yapılan bir işlemdir. Yazımızın sonunda verdiğimiz linkleri kullanarak hizmet dökümünüzü sorgulayabilirsiniz.

SGK 4C Hizmet Dökümü Sorgulama

Emekli Sandığı yeni ismiyle 4c; daimi kadrolarda aylık ücretle çalışan kişilerin, part time çalışanların, mevsimlik işçilerin kayıtlı sosyal güvenlik sistemidir. Yazımızın sonundaki linki kullanarak 4C hizmet dökümüne ulaşabilirsiniz.

SGK Hizmet Birleştirme Dilekçesi

Birden fazla kurumda çalışmış olan kişiler emeklilik sürelerine 1 yıl kala Sosyal Güvenlik Kurumuna SGK hizmet birleştirme dilekçesini vermelidir. Emeklilik süresini hesaplamak için ise vatandaşlar SGK Hizmet cetvelini kullanabilirler. Hizmet cetveli sayesinde; işe giriş çıkış tarihleri, işverenin kendileri için yapmış oldukları prim ödemelerini, yatırdıkları sigortaları ve çalışma gün sayısı görüntülenir. Bu kişinin kendi yararına olan bir işlemdir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile hizmet birleştirme için talepte bulunulduğunda kurum, kişinin diğer kurumlarda geçen çalışma bilgilerine ait bilgileri ve gerekli olan diğer tahsis belgelerini temin eder. İncelemeler sonucunda başvuru da bulunan kişinin aylık almaya henüz hakkının olmadığı tespit edilirse hizmet birleştirme talebi reddedilir. SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı Sosyal Güvenlik Kurumunun çatısı altında birleşmeden önce bu başvurunun kişinin en son bağlı bulunduğu ( 7 yıl koşulu ile) kuruma yapılması gerekliydi. Sosyal Güvenlik Kurumunun kurulduğu 16 Mayıs 2006 tarihinden itibaren ise işlem için Hizmet birleştirme dilekçesi ile kuruma başvuru yapılması yeterlidir. Hizmet birleştirme de tüm borçlanmalar ve fiili hizmet zamları da dikkate alınmaktadır. Yaş haddi ile emeklilik hakkına sahip olma, ölüm sebebiyle dul veya yetim aylığı almaya hak kazanmak veya malulen emeklilik hallerinde aylık son yedi yıl hizmette bulunulan kurum koşullarınca ödenmektedir.

SGK Hizmet Borçlanması Nedir?

Hizmet borçlanması Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olan vatandaşların çalışamadıkları süreleri satın almaları anlamına gelir. Hizmet borçlanması daha çok kadınlar için doğum borçlanması olarak erkek çalışanlar için askerlik borçlanması olarak gündeme gelmektedir. Doğum halin de kadın çalışanlara doğumdan önce sekiz hafta ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplamda on altı hafta boyunca ücretli izin kullanmaktadır.

Doğum borçlanmasın da ise doğumdan sonra çalışmayan kadın çalışanlar üç çocuğa kadar her çocuk için 2 yıl olması koşulu ile toplamda altı yıl boyunca hizmet borçlanması yapabilmektedirler. Erkek çalışanlar için ise bu durum askerlik borçlanması olarak yapılır. Askerlik süresince çalışılmayan süreç için hizmet borçlanması yapılır. Hizmet borçlanmasında çalışılmayan toplam süre için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen borcun ödenmesi koşuluyla erken emeklilik hakkına sahip olunmaktadır.

SGK Hizmet Bildirgesi

SGK Hizmet bildirgesi yani hizmet belgesi özellikle SSK’lılar için önem arz etmektedir. Bu belge ile kişi işvereninin kendi adına yapmış olduğu prim ödemelerini, işverenin sigortasını yatırıp yatırmadığı, çalıştığı iş yeri bilgilerini görebilir.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Sizinde bildiğiniz üzere SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı tek bir çatı altında yani SGK altında toplandı. Daha önceden SGK hizmet dökümü işlemleri E-SGM resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktaydı ancak bu sitenin kapatılması ile birlikte sadece E-Devlet sistemi üzerinden SSK sorgulama şifreli olarak yapılmaktadır.

E-SGM sitesi insanlar tarafından kullanılmaması nedeniyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun vermiş olduğu karar ile süresiz olarak kapatılmıştır. Bizlerde bu yazımızda sizlere E-Devlet üzerinden SGK hizmet dökümü sorgulama işleminin nasıl yapıldığını anlattık. SGK sorgulama yaparak aynı zamanda SGK işe giriş tarihinizi de öğrenmeniz mümkün. Size anlatacağımız şekilde tüm işlemleri eksiksiz ve doğru şekilde yaparsanız SGK hizmet dökümünü rahatlıkla sorgulayabilirsiniz.

Öncelikle yazımızın sonunda size vereceğimiz ilgili bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir.
Daha sonra açılacak olan yeni ekranda ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazısının üzerine tıklamanız gerekmektedir.
Ardından açılacak olan yeni pencerede ilk olarak T.C. kimlik numaranızı daha sonrasında da daha önceden almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi gerekli yerlere yazmanız gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden nüfus cüzdanınız ve 2 TL ücret karşılığında alabilirsiniz.
Tüm bunları doğru bir şekilde yaptıktan sonra sisteme giriş yap butonuna tıklayınız.
Bu işlemler sonucunda sisteme girişinizi güvenli bir şekilde sağlamış oluyorsunuz ve SSK hizmet dökümünüze ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Bu şekilde SSK sorgulamanızı yaparak SGK işe giriş tarihinizi de öğrenebilirsiniz.

SSK (4a) Hizmet Dökümü İnternet Sayfası İçin https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu  linkini tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun