• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Nasıl Gebe Kalırsınız

Nasıl Gebe Kalırsınız

Gebe kalmaya karar verdiğinizde doktorunuzla görüşerek korunma yönteminizi bırakınız. Korunmayı bırakınca hemen gebe kalamayabilirsiniz.  Uzun süre doğum kontrol hapı kullananlarda yumurtlamalar hemen geri dönmez. Birkaç ay geçebilir.

Gebeliğe karar verdiğinizde  bir takvim edininiz ve adet kanamalarınızı kaydediniz. Bu şekilde özellikle yumurtlama günlerinizi daha kolay belirleyebilirsiniz. Normal adet gören bir kadında periyodun süresi 28 -30 gündür. Yumurtlama adet kanamasının ilk gününden itibaren ortalama 14-16.günlerde olur. Bazen birkaç gün önce veya sonra olabilir.  Gebe kalmak için özellikle bu günlerde ilişkiye girmelisiniz.

Sağlıklı bir çiftin bir yılda gebelik  şansı  % 75’ dir.  Bir yıl  düzenli cinsel yaşama rağmen gebelik oluşmazsa bir sorun olabilir. Doktorunuzla görüşmelisiniz.

Eğer adet düzensizliğiniz varsa  yumurtlama bozukluğu olabilir. Ayrıca daha önceden başka jinekolojik problemleriniz varsa  gebelik şansınız etkilenebilir. Her iki durumda da doktorunuza başvurmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun