Türköz Çayın Faydaları Nelerdir? İşte Cevabı...

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Türköz Çayın Faydaları Nelerdir? İşte Cevabı...
Çaylar bir çoğumuz için vazgeçilmezdir. Kahvaltıda onsuz olmaz deriz, yemekten sonra hemen bir bardak çay ararız. Keyiflenince içeriz, üzgünsek rahatlamak için içeriz. Bazen keyif çayı der içeriz, bazen 5 çayı yaparız

Kısacası çay içmek için hep bir sebep buluruz. Çaydır bir çok işyerinde muhabbetimizi artıran. Ev ziyaretlerinde ne hazırlandıysak çayın yanında ikram edilir. Yani ana unsur hep çaydır, yanındakiler eşantiyon. Bu kadar önemli bir yere sahip çayın elbetteki bu yeri hak etmesinin bir nedeni vardır. O neden, çayın faydalarında gizlenmektedir. Bir çok faydası olan çayın demlenmesi de kendi çapında bir uzmanlık istemektedir. Bu yazımızda çayın bilinen faydalarını ve ideal bir çay nasıl demlenir konusunun püf noktalarını açıklamaya çalışacağız.

İdeal çay nasıl demlenir?

İçildiğinde “Bu çayı ne ile demlediniz?” yada “hangi çayı kullanıyorsunuz?” dedirtecek bir çay demlemenin yolu iki ana başlıktan geçmektedir. Birincisi doğru malzeme, ikincisi doğru yöntem. Doğru malzeme seçimi için öncelikle çalışma koşulları, iş temposu ve kişi sayısı gibi bir çok faktör ön plana çıkmaktadır. Örneğin; ocakta ateş üzerinde demlenen çay ile elektrikli ısıtıcılar üzerinde demlenen çay arasında, tiryakisine göre ufak farklılıklar olmaktadır. Ocak üzerinde demlenen çayı tercih eden sayısı kısmen daha fazladır. Ancak iş yerinizde çok az çalışan var, iş temponuz çok yoğunsa, elektrikli bir çaydanlık daha uygun kaçacaktır. Çünkü ocaktaki çayın takip edilmesi, kaynadığında altının kısılması v.b. faaliyetler gerekmektedir. Ancak elektrikli semaverlerde böyle bir takibe gerek yoktur. Kendisi kaynadığında otomatik ayar yapan makineler, ocakta unutulan bir çaydanlıktan hem daha güvenli hem de daha lezzetli çay yapar. Bu nedenle ofis ortamınızda çayı takip edecek birileri yoksa elektrikli çay makineleri tercih edilmelidir. Uygun eleman var ise ocakta çaydanlık üzerinde çay demlemek daha lezzetli sonuçlar verecektir. Malzeme olarak ikinci kriter çaydanlık ve çay seçimidir. Çaydanlık için eldeki imkanların kullanılması yeterli olacaktır. Ancak çay seçimi önem arz etmektedir. Burada kişisel tercihler ön plana çıkmaktadır. Aromalı veya aromasız çay tamamen tercihe göre yapılmalıdır. Ancak markası bilinmeyen çaylar çok tercih edilmemelidir. Doğru çay tercihi için www.turkozcaydunyasi.com sitesini  ziyaret edebilirsiniz. 

TÜRKÖZ ÇAY DÜNYASI

Adres : Barbaros Mahallesi, Eşref Bitlis Cad. No :229 Körfez / Kocaeli

Telefon : 0536 383 9570

 

Çayın faydaları nelerdir?

Çayın birçok faydası bilim çevreleri tarafından açıklanmıştır. Ancak Türk toplumu olarak çayı tercih etmemizin ana sebebi, hem bu topraklarda yetişmesi hem de tarihimizdeki yeridir. Kısaca çayın faydalarını özetlemek gerekirse;

Sağlık açısından: İçerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, hastalıklardan korunmamızı sağlar. İçerisindeki kafein sayesinde yorgunluk giderici, canlılık verici etkisi vardır. Kafein miktarı az da olsa etkisi yüksektir. Ayrıca kafein sade olarak mide üzerinde olumsuz etki gösterse de çay içerisinde bu etkileri sıfırlanmaktadır. Kötü kolesterolü azalttığı için damar tıkanıklığına engel olur, kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalini azaltır. Şekersiz olarak tüketilen çayın, dişin yüzeyindeki bakterileri ve tükürük bezindeki enfeksiyonları azalttığı gözlenmiştir. Sindirim sistemini rahatlatarak yemeklerin hazmedilmesine yardımcı olur. Fazla su tüketmeyen ama çay içenler açısından vücudun su dengesinin sağlamasında yardımcı olur.

Çalışma ortamında: Uyanık kalınmasına ve bir konu üzerine odaklanılmasına yardımcı olur. Stresli bir çalışma ortamına sahipseniz, stresin azaltılmasında insan metabolizmasının rahatlamasında etkilidir. Toplantı aralarında ve hatta bazen toplantılarda toplantının gerginliğini alır. Ziyaretinize gelenlere bir şey ikram etme fırsatını verir. 


İlk gün 10 binin üzerinde sağlık çalışanı aşı oldu..Önceki Haber

İlk gün 10 binin üzerinde sağlık çalışan...

Ağız kokuna karşı çözüm önerileriSonraki Haber

Ağız kokuna karşı çözüm önerileri

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar