Sağlıklı hamilelik için bunlara dikkat!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Sağlıklı hamilelik için bunlara dikkat!
Gebelikde bebeğinizin ve sizin sağlığınızı araştırmak için belirli zamanlarda bazı testler yapılır. Bu testlerin bir kısmı herkese yapılan laboratuar testleridir, sizi ve bebeğinizin sağlık durumunuzu kontrol etmek için yapılır

Diğer bir gurup test ise sizin ve bebeğinizin riskinize göre (kişisel sağlık durumunuz , ailenizdeki hastalıklar , önceki hastalıklarınız , veya muayene sonuçlarına göre ) istenebilir.


BAŞLANGIÇ TESTLERİ

Kan gurubu ; Kan sayımı ; Bazı infeksiyonların araştırılması: sifiliz ( frengi ), hepatit ( sarılık ) , HIV virüsü ( AİDS etkeni ), toxoplasma ve benzeri bazı hastalıklar araştırılabilir. Bu hastalıkların bir kısmı gebelik sırasında bebeğe geçerek sakatlıklara veya düşük ve ölü doğumlara yol açabilir. Bir kısmı ise doğum anında veya sonrasında bebeğe bulaşabilir.Antikor araştırmaları: kızamıkçık, suçiçeği ve riskli guruplarda CMV hastalıklarına karşı duyarlı olup olmadığınız araştırılır.


Bu hastalıklar gebelik sırasında bebekde ciddi sakatlıklara yol açabilmektedir.İdrar tahlili; Her gebelik kontrolunde idrar tetkiki yapılarak protein ( albümin ), glukoz ( şeker ) , infeksiyon olup olmadığı araştırılır. Pap smear : Rahim ağzında herhangi bir hastalık ( displazi vs. ) olup olmadığı araştırılır. Maternal serum tarama testleri : Bu testler ile anne kanında bazı maddelere bakarak bebekde anomali olma riski hesaplanır. Bu testlerin anne veya bebek için riski yoktur. Nöral tüp defekti, down sendromu, trisomi 18 araştırılır.

Erken gebelik tarama testleri ( 2'li tarama , ense derisi kalınlığı ) : 10-14 haftalar arasında yapılır.


3'lü tarama testleri. 16-20 haftalar arasında yapılır. AFP TESTİ: 16-20 haftalar arsında yapılır. AFP bebek tarafından yapılan bir proteindir. Bunu büyük kısmı fetüsün kanında ve amnıos sıvısında bulunur. Az miktarda plasentayı geçerek anne kanına ulaşır. Bu maddenin anne kanında yüksek seviyede olması nöral tüp defektini, düşük olması ise down sendromunu düşündürür.


DİĞER TESTLER :

Genetik test : Genellikle tarama testleri ile yetinilir. Ancak anne yaşının 35 üzerinde olması , tarama testlerinin bozuk çıkması , daha önceki anomalili doğumlar, ailesel hastalıklar gibi nedenlerle genetik test yapmak gerekebilir. Genetik test için bebeğin hücrelerinden çeşitli yollarla örnekler alınır.

a. Amniosentez : Gebelik kesesine ultrason eşliğinde bir iğne ile girilerek bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan küçük bir miktar alınır. Bu sıvıya dökülmüş bebeğe ait hücrelerde genetik tetkik yapılarak bebeğin kromozom yapısı incelenir. 15-18 haftalar arasında yapılır. Bebeğin zarar görme olasılığı % 0.5-1 dir.

Korion villus örneklemesi: Plasentadan alınan küçük bir parçada hücreler incelenir. 10-12 haftalar arasında yapılır. Bebeğin zarar görme olasılığı % 1 dir.

Kordosentez: direkt olarak bebeğin göbek bağındaki damarlara ultrason eşliğinde bir iğne ile girilir. Bebeğe ait kan alınarak bundaki hücrelerde genetik tetkik yapılır. Bebeğin zarar görme olasılığı % 2 dir.

Glukoz tarama testi: 24-28

Anahtar Kelimeler:
İşte Türkiye'nin 4 Haziran koronavirüs bilançosu!Önceki Haber

İşte Türkiye'nin 4 Haziran koronavirüs b...

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nden sağık çalışanlarının çocuklarına özel projeSonraki Haber

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nden sağık çal...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar