Menopozda kemik erimesi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Menopozda kemik erimesi
Menopoz sonrası osteoporoz kabaca kemik dokusunun temel minerali olan Kalsiyum`un yaşlanma ve menopozdaki östrojen eksikliği sonucu kalıcı olarak kaybedilmesidir.

İlk 5-8 yılda kemik kaybı ortalama yılda % 4-8 iken daha sonra kısmen azalarak kadın her yıl kemik dokusunun yaklaşık %1`ini kaybeder ve 75 yaşına geldiğinde ortalama olarak 35 yaşındaki kemik dokusunun % 30`unu kaybetmiş olur. Buna bağlı olarak menopozla beraber hızla artan kemik erimesi sonucu sessiz omurga kırıklarıyla bel ağrıları, boyda kısalma ve kamburluk ortaya çıkar.


Menopozdan sonra bir kadında boy 65 yaşına kadar ortalama 4 cm, 75 yaşına kadar 9 cm kısalır. Omurga kemiklerindeki çökme kırıklarına bağlı olarak ortaya çıkan kamburluk ve göğüs kafesinin kemik yapısının bozulması sonucu hastada solunum sıkıntısı gelişebilir. Kadınlar menopozda çarpma düşme sonucu kalça, el bileği ve diğer kemik kırıklarına da daha kolay maruz kalabilirler. Bu kırıklardan en ciddi olanı kalça kırığıdır ve kalça kırığından sonra hastalardan %12-20`si 2 yıl içinde kaybedilmektedir. Kalça kırığı geçirmiş hastaların geriye kalanlarının bir kısmı sürekli bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Korunma bu açıdan en ekonomik, en insancıl ve en kolay yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.


Kemik erimesine zemin hazırlayan risk faktörleri: Çok çocuk doğurma, Sigara, alkol kullanımı, beslenme bozuklukları(kalsiyumdan fakir diyet), güneş banyosu alışkanlığının olmaması, spor yapma alışkanlığının olmaması, uzun süre yatağa bağlı kalmaya neden olan hastalıklar, bazı hormonal bozukluklar (hiperparatiroidi(guatr), böbrek üstü bezinin aşırı çalışması veya steroid hormonlarının ilaç olarak uzun süreli alımı vb.), Bağ dokusu hastalıkları, erken menopoz, genetik faktörler(ailede osteoporoz varlığı)

Anahtar Kelimeler:
Menopoza girme yaşı nedir?Önceki Haber

Menopoza girme yaşı nedir?

Bebeğiniz konuşmuyor mu? Telaşa kapılmayın!Sonraki Haber

Bebeğiniz konuşmuyor mu? Telaşa kapılmay...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar