Menopoza girme yaşı nedir?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Menopoza girme yaşı nedir?
Bir kadının ortalama menapoza girme yaşı 49 olarak kabul edilir. Kadınların yaklaşık %1'i 40 yaşından önce menapoza girer. Menopoza girme yaşı kalıtsal olarak belirlenmiştir ve ilk adet ve ilk adet kanaması yaşı, emzirme, doğum kontrol hapı kullanımı, ırk, eğitim, boy ve son gebelik yaşı gibi değişkenlerden etkilenmez.

Sigara kullanımı yumurta hücrelerinin ölümüne neden olduğundan, özellikle günde 20 adet ve daha fazla sigara içen kadınların menopoza girme yaşlarının 1-2 yıl geriye gittiği belirlenmiştir.


Bazı bilimsel veriler:Hiç doğum yapmamış olan kadınların menopoza erken girdikleri gözlemlenmektedir. Çalışmalar anne ile kızın aynı yaşlarda menapoza girdiklerini göstermektedir. Bu durum menopoza girme yaşının kalıtsal özelliklerle yakın ilişkide olduğunu düşündürmektedir. Beslenme bozukluğu olan ve vejeteryan beslenme tarzı benimseyen kadınların nispeten daha erken yaşlarda menopoza girdikleri görülmektedir. Aşırı alkol kullanan kullanan kadınlar menapoza daha geç girmektedirler. Bunun en muhtemel nedeni alkolün karaciğerdeki etkileri nedeniyle bu kadınlarda östrojen hormon seviyelerinin daha yüksek olmasıdır.


Düşük kilolu kadınlar menopoza daha erken girme eğilimindedir. Bu durum bu kadınların yağ dokusunun östrojen üretimine katkısından faydalanamamalarından kaynaklanır. İş yaşamı ve diğer yaşam şartlarının menopoza girme yaşını etkilediği düşünülmemektedir. Yüksek yerlerde yaşayanlar menopoza daha erken girmektedir. Yumurtalıkların kan dolaşımının etkilendiği bir jinekolojik ameliyat geçiren kadınlar(rahimin alınması gibi) menopoza daha erken yaşta girebilirler. Rahim içi gelişme geriliği ile (düşük kilolu) doğan kadınlar menopoza daha erken girmektedirler.


İşte Türkiye'nin günlük koronavirüs bilançosu!Önceki Haber

İşte Türkiye'nin günlük koronavirüs bila...

Menopozda kemik erimesiSonraki Haber

Menopozda kemik erimesi

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar