Kadın sağlığında menopoz

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kadın sağlığında menopoz
Bu yüzyılın başından beri kadınların ortalama yaşam süresi 62 den 80 lere çıkmıştır. Menopoz genellikle 45 – 50 yaşları arasında görüldüğünden kadın yaşamının 1/3’ü hatta daha fazlası menopozdan sonraki dönemde menopozun getirdiği sorunlarla geçmektir.

Menopozdaki kadınlar toplumun %20 sini oluşturur.Kadınların bu yıllarda daha sağlıklı bir yaşam sürebilmesi, yaşam kalitesi ve
süresini arttırmaları için menopozal dönem bilinmeli ve eksik olan hormonları yerine koyarak tedavi ve tedbirler alınmalıdır.
Yaşlanma kaçınılmazdır, ancak sağlıklı yaşam şekli ,düzenli ilaç kullanımı ve hastalıklardan korunma ile bu değişikliklerin hızı azaltılabilir ve önlenebilir.

Çağımızda tedavinin en başarılısı koruyucu hekimliktir.Bu nedenle menopozun erken semptomları olan, ateş basmaları ve terleme gibi belirtilerini tedavi etmenin yanı sıra , adet düzensizlikleri ,çok adet görme veya geçikmelerini, uykusuzluk,sinirlilik ve konsantrasyon bozukluklarını gidermek ve geç dönemdeki osteoporoz ve kalp hastalıkları riskinden de korunmak , kırık riskinden ve kemik ağrılarından etkilenmeyi azaltmak hedeflenmektedir.


Son yıllarda klimakterium ve menopoza artan ilginin başlıca nedeni ortalama yaşam süresindeki ve hayat standardındaki artıştır.

Anahtar Kelimeler:
Embriyonun Rahim İçine YerleştirilmesiÖnceki Haber

Embriyonun Rahim İçine Yerleştirilmesi

Bursa'da en yetkili isim uyardı! Randevusuz hastaneye gitmeyinSonraki Haber

Bursa'da en yetkili isim uyardı! Randevu...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar