Evde doğal tedavi yöntemleri ile baş ağrısı nasıl geçer?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Evde doğal tedavi yöntemleri ile baş ağrısı nasıl geçer?
İnsanlar genelde baş ağrısı tedavisi için ilaçlardan medet umuyor. Ama baş ağrısını evde hızlı ve kolay bir şekilde tedavi etmenin yöntemleri var.

İşte en etkili doğal ve bitkisel 10 tedavi yöntemi 

Baş ağrısı üç ana kategoride sınıflandırılabilir. Bunlar gerilim baş ağrısı, migren baş ağrısı ve küme baş ağrısıdır. Baş ağrısının nedenleri arasında kan damarlarının daralması, aşırı sigara ve alkol tüketimi, vücudun susuz kalması, uykusuzluk, aşırıcı ağrı kesici kullanımı, göz yorgunluğu, boyun zorlanması gibi birçok etmen olabilir.

İnsanlar genelde baş ağrısını tedavi etmek için ilaçlardan medet umuyor. Ama baş ağrısını hızlı ve kolay bir şekilde tedavi etmenin birçok doğal ve bitkisel yöntemi vardır.

Örneğin, baş ağrısının en sık görülen nedenlerinden birisi vücudun susuz kalmasıdır. Bu gibi durumlarda, sadece bir bardak serin su içerek birkaç dakika içinde baş ağrısını tedavi edebilirsiniz.

 

BAŞ AĞRISI İÇİN EVDE DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Zencefil

Eşit miktardaki zencefil suyu ve limon suyunu karıştırın. Bu karışımdan günde bir veya iki kez içerek baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

 

 • Başka bir seçenek olarak, iki kaşık suya bir çay kaşığı kuru zencefil tozu katıp, bir maske hazırlayıp bunu alnınıza uygulayabilirsiniz.

 • Ayrıca suda zencefil tozu ya da çiğ zencefil kaynatıp buharından teneffüs edebilirsiniz.

 • Ve son olarak bir ya da iki adet zencefil şekeri çiğneyip baş ağrısını evde tedavi edebilirsiniz. 

Nane Suyu

Mentol ve menton baş ağrısının azaltılmasında çok etkilidir. Nane bu maddeleri ihtiva eden birincil bileşendir.

 • Bir avuç nane yapraklarını ezerek suyunu sıkıp ayırın. Baş ağrısının tedavisi için bu suyu başınıza uygulayın.

 • Ayrıca rahatsızlığı gidermek için alnınıza nane çayı kompresi uygulayabilirsiniz. Nane suyu ile birlikte, maydanoz suyu da baş ağrısı tedavisinde etkilidir.

Nane Yağı

Nanenin içinde bulunan mentol tıkalı kan damarlarını açmaya yardımcı olarak baş ağrısını geçirir. Ayrıca yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileri vardır.

 • Badem yağı, zeytin yağı veya bir çorba kaşığı suyun içine üç damla nane yağı katıp karıştırın. Bu yağ ile alnınıza ve şakaklarınıza masaj yapın. Ya da alnınıza ezilmiş taze nane yaprakları koyabilirsiniz.

 • Alternatif olarak, küçük bir tencere kaynar suya birkaç damla nane yağı katıp buhar tedavisi hazırlayabilirsiniz. Bu buhardan bir kaç dakika boyunca solumanız baş ağrısını kesmek için yeterli olacaktır.

Fesleğen

Fesleğen gergin kasları gevşeterek baş ağrısını hafifletir. Güçlü kas gevşetici özelliği vardır. Ayrıca, sakinleştirici ve ağrı kesici etkileri de vardır.

 

 • Bir bardak kaynar suya üç ya da dört adet taze fesleğen yaprağı katıp birkaç dakika pişirin. İsteğe bağlı olarak, biraz bal ekleyin ve sonra yavaş yavaş, bir çay gibi yudumlayın.

 • Ayrıca kaynar su dolu tencereye bir kaç tane fesleğen yaprağı veya birkaç damla fesleğen yağı katıp kaynatın ve başınızın üzerine bir bez örterek bu suyun buharından soluyun.

 • Alternatif olarak, birkaç tane taze fesleğen yaprağını çiğneyebilir veya bir baz yağı(nane yağı, badem yağı gibi) ile karıştırılarak fesleğen yağı ile alnınıza masaj yapabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı yatıştırıcı kokusu sayesinde sadece gerilim baş ağrısını giderici olarak iş görür. Bu yağ ile ilgili yapılan araştırmalar aynı zamanda migren belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

 • Herhangi bir bezin üzerine birkaç damla lavanta yağı damlatın ve bundan soluyun. Ayrıca iki bardak kaynar suya iki damla lavanta yağı damlatıp bunun buharından teneffüs edebilirsiniz.

 • Başka bir seçenek olarak, bir çorba kaşığı badem yağı veya zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağa iki veya üç damla lavanta esansiyel yağı katıp bu karışımla alnınıza masaj yapabilirsiniz.

NOT: Lavanta yağını kesinlikle yutmayın.

Buz Paketi

Buzun ağrı üzerinde bir uyuşturucu etkisi vardır.

 • Boynunuzun arkasına bir buz paketi uygulayarak migren baş ağrısından da rahatlama sağlayabilirsiniz.

 • Ayrıca, başınızın üzerine beş dakika boyunca soğuk suya batırılmış bir beze sarılı buz kalıpları yerleştirebilirsiniz. Bu işlemini birkaç kez tekrarlayın.

 • Alternatif olarak, bir soğuk kompres yöntemi olarak dondurulmuş sebze çantasını kullanabilirsiniz. Yarım saat içinde rahatlama hissedeceksiniz.

Biberiye

 

Biberiye yağındaki rozmarinik asit baş ağrısı tedavisine yardımcı yatıştırıcı ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 

 • Birkaç damla biberiye yağı ile alnınıza masaj yapabilirsiniz.

 • Alternatif olarak, bir çay kaşığı ezilmiş biberiye yapraklarına bir çay kaşığı ezilmiş ada çayı katın ve karışımı bir bardak suda kaynatarak bir bitkisel çay hazırlayın. Karışım kaynadıktan sonra ağzını örtün ve 10 dakika boyunca demlendirin. Çay oda sıcaklığına geldiği zaman içebilirsiniz. Bu bitkisel çayı günde iki üç kez içebilirsiniz.

NOT: Biberiye yağı epilepsi veya yüksek tansiyondan muzdarip olanlar için uygun olmayabilir.

Karanfil

Karanfil soğutucu ve ağrı kesici özellikleri sayesinde gerilim baş ağrısını dindirmeye yardımcı olabilir.

 

 • Birkaç diş karanfili temiz bir bez arasına yada poşet arasına koyun ve yavaşça ezin. Baş ağrınız geçene kadar bu ezilmiş karanfilleri koklayabilirsiniz.

 • Başka bir seçenek olarak, iki damla karanfil yağı ile alnınıza ve şakaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

 • Ayrıca iki çay kaşığı hindistan cevizi yağını, bir tatlı kaşığı deniz tuzunu ve iki damla karanfil yağını karıştırıp bu karışımla hafifçe alnınıza masaj yapabilirsiniz.

Elma ve Elma Sirkesi

Hem elma hemde elma sirkesi vücutta ki asit ve alkali düzeylerini dengeleyerek baş ağrısını rahatlatır.

 

 • Soyulmuş elmaya biraz tuz atıp yiyin.

 • Ayrıca su dolu bir bardağa iki çay kaşığı elma sirkesi katıp içebilirsiniz.

Elma sirkesi organik olursa daha etkili olur.

Akupunktur

Uygulanan akapunktur ile baş ağrısından anlık rahatlama sağlayabilirsiniz.

Başparmak ve işaret parmağının birleşimindeki bölgedeki yüksek yoğunluğu kas olan bölgeye baskı uygulayarak masaj yapın. Bunu bir ya da iki dakika boyunca yaptıktan sonra diğer elinizde tekrar edin.

NOT: Hamile kadınlar bu yöntemi hamilelik boyunca kullanmasın.

Baş ağrılarınızdan hızlı rahatlama sağlamak için bu doğal tedavileri deneyebilirsiniz. Ancak baş ağrınız çok şiddetli yada sık tekrarlıyorsa kesinlikle bir doktora başvurun.

Ayrıca, baş ağrısına boyun tutulması, denge kaybı, konuşma bozuklukları, zihinsel bozukluklar, uyuşukluk ve bilinç kaybı gibi belirtiler eşlik ediyorsa baş ağrısını göz ardı etmeyin.


Lazer kullanılarak lekeler nasıl tedavi edilir?Önceki Haber

Lazer kullanılarak lekeler nasıl tedavi...

Bursa'da koronayla mücadele önemli hamle! Binlerce kişiye ulaşıldıSonraki Haber

Bursa'da koronayla mücadele önemli hamle...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar