Erkeklerde kısırlık sorunu ve tedavi yöntemleri

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Erkeklerde kısırlık sorunu ve tedavi yöntemleri
Çiftlerin yaklaşık %15'inde görülen çocuk sahibi olabilme sorununda, sadece erkeğe bağlı faktörler %20 olup, ayrıca yaklaşık %40 vakada da erkekteki sorun, çiftin çocuğunun olmamasına katkıda bulunmaktadır.

Böylelikle, çocuk sahibi olmakta zorluk yaşayan çiftlerin % 50-60'ında, erkekteki bir sorunun kısmen de olsa sebepler arasında yer aldığı söylenebilir. Erkekte kısırlıkla ilgili sorunlar, çok büyük bir çoğunlukla yapılan sperm tahlilinden anlaşılabilirse de, bazı durumlar da özel tetkikler gerekebilir.


Erkek kısırlığının Nedenleri ve Çeşitleri


Erkek kısırlığı çok çeşitli nedenlerden ortaya çıkabilir: Hormonal nedenler, genetik-ailevi nedenler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar, geçirilmiş ameliyatlar, doğumsal anormallikler, çevresel, kimyasal etkenler vb. en sık görülen ve mikrocerrahi ile olumlu sonuç alınabilen bir neden de yumurtalık damarlarında varisleşme yani varikoseldir.


Eroin morfin gibi maddelerin kullanımı ve vücut geliştirme çalışan insanların doping için aldıkları maddeler, çocuk olmasını engelleyebilir ve zorlaştırıcı etkilerde bulunabilir. Bu tip ilaçlar kasları kuvvetlendirmek adına vücudun normal hormonal düzenini bozar, dışarıdan bol miktarda vücuda alınması sonucu bunların vücutta üreten hücreler ve sistemler zayıflayarak devre dışı kalabilir. Aşırı sıcak ortamda olanlar ve petro-kimya türü kimyasalların dumanı ile iç içe olanlar kısırlık tehlikesi ile karşı karşıya kalırlar.


Evde yapılan etkinlikler çocuklarda travmaları önleyebilirÖnceki Haber

Evde yapılan etkinlikler çocuklarda trav...

Rehavet mi, mücadele mi? Türkiye'nin 15 Haziran koronavirüs bilançosuSonraki Haber

Rehavet mi, mücadele mi? Türkiye'nin 15...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar