Engelleri kaldıran Çekirge Devlet Hastanesi'nde sağlık çalışanlarına işaret dili eğitimi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Engelleri kaldıran Çekirge Devlet Hastanesi'nde sağlık çalışanlarına işaret dili eğitimi
Çekirge Devlet Hastanesi, engelleri kaldırmaya devam ediyor. Hastaneye tedavi olmak için gelen işitme engelli vatandaşlarla iletişim kurmak için işaret dili öğrenmek isteyen sağlık personeline eğitim verilmeye başlandı.

Osmangazi Halk Eğitim Merkezi ile geçtiğimiz yıllarda imzalanan protokol çerçevesinde işaret dili eğitmeni Emine Biçim tarafından verilen 120 saatlik eğitimin ardından sağlık çalışanları işitme engelli vatandaşlarla anlaşabilecek duruma geliyor. Bu sayede sağlık çalışanları tansiyondan diyabet hastalığına, baş ağrısından beyin kanamasına kadar birçok terimin işaret dili karşılığını öğrenmiş oluyor.

Anne ve babası işitme engelli olduğu için onların yaşadıkları sorunları yakından bildiğine dikkat çeken İşaret Dili Eğitmeni Emine Biçim, işitme engelli vatandaşların özellikle hastanelere geldiklerinde yanlarında işaret dili bilen biri yoksa problem yaşayabileceklerini söyledi.

Çekirge Devlet Hastanesine duyarlılığı için teşekkür eden Biçim, “Toplam 120 saatlik bir eğitim süreci var. Bu süreçte en azından onların hangi bölüme gideceğini anlayarak yönlendirmek, laboratuvara gidecekse laboratuvara, kadın hastalıklarına ya da başka bir sıkıntısı varsa özellikle şimdi covid salgını da çok yaygın bu bölümlere yönlendirmesini sağlayabilecek, onları anlayabilecek kadar eğitim vermek amaçlarımızın içinde. Bunun dışında protokol çerçevesinde diğer hastanelerde de eğitim vermeye devam edeceğiz. Burada ki arkadaşlarımızla birlikte işitme engellilere ulaşmayı hedefliyoruz." dedi.

 


18 yaşındaki hasta ambulans uçakla tedavi için Bursa'ya getirildiÖnceki Haber

18 yaşındaki hasta ambulans uçakla tedav...

Tarama ie serviks kanserine karşı önlem alınSonraki Haber

Tarama ie serviks kanserine karşı önlem...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar