Embriyonun Rahim İçine Yerleştirilmesi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Embriyonun Rahim İçine Yerleştirilmesi
Embriyo transferi işlemi seçilen ya da elde mevcut embriyoların hastanın uterusuna transfer edilmesi işlemidir.

Embriyo transferi ikinci veya üçüncü günde yapılabildiği gibi beşinci veya altıncı günde ( blastokist aşaması ) yapılabilmektedir. Embriyolar bu işlem için üretilmiş transfer kateteri olarak adlandırılan ince bir araçla rahime transfer edilir. Embriyo transferi anne adayı için oldukça basit ve ağrısız bir işlemdir. Embriyolar katetere alınarak rahim ağzı temizlendikten sonra genellikle karyndan yapılan ultrasonografi eşliğinde vajinal yoldan rahim içine bırakılır.

Anne adayının yaşına ve elde edilen embriyolaryn kalitesine göre transfer edilecek embriyo sayısı belirlenir. Embriyo transferinden sonra 1 saatlik istirahat sonrasy anne adayy evine dönebilir. Transfer işleminin yapıldığı günün ertesinde kişi günlük yaşamına dönebilir ve çalışmaya başlayabilir. Embriyo transferinden sonra oluşmasyı beklenen gebeliği desteklemek amacyyla progesteron hormonu kullanılır.

Gebelik Testi Embriyo transferinden 12 gün sonra hasta gebelik testi için yeniden kliniğe çağırılır. Burada kanda gebelik testi (beta hCG) yapılır. Kanda yapylan bu testin sonucuna göre gebelik olup olmadığı tespit edilir. Kanda gebelik testi pozitif olanlar 2 gün sonra tekrar test yaptırmak üzere çağırılırlar.Tüp bebek Sağlıklı devam eden gebelikte iki gün sonra beta hCG değerinin yaklaşık 2 kat artması beklenir

Anahtar Kelimeler:
Tüp bebekte ilk aşamaÖnceki Haber

Tüp bebekte ilk aşama

Kadın sağlığında menopozSonraki Haber

Kadın sağlığında menopoz

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar