Doğum sonrası depresyon

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Doğum sonrası depresyon
Doğum yapan kadınlarda, doğumdan sonraki bir yıl içinde bazı psikiyatriksorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlardan biri yaklaşık doğum yapan her kadından birinde görülen doğum sonrası depresyondur.

Doğum sonrası depresyonun belirtileri doğum sonrası hüzün tablosuna göre daha şiddetlidir. Doğum sonrası dönemde önemli olan annelik hüznünde yaşanan duyguların ısrarlı, yoğun ve kadının yaşamını engelleyecek düzeyde olmalıdır. Genellikle doğumdan sonraki 2-8. haftalar içinde başlar en az iki hafta en fazla bir yıl kadar sürer.


Böylesine etkili yaşandığı zaman gebelik zor ve sancılı bir dönem olacaktır. Bu durumda psikiyatrik yardım alma en doğru yoldur.


Belirtiler: Ailesine karşı sevgisizlik ve bebeğe karşı zıt duygular, duygu durumun baskılanması, kendine güven azlığı, hemen her gün hüzün, mutsuzluk, keyifsizlik, daha önce zevkle yapılan aktivitelere yönelik isteksizlik, yorgunluk,uykusuzluk, iştahsızlık, bitkinlik enerjisizlik(bu nedenle bebekle yeterince ilgilenememe),konsantrasyon güçlüğü, dikkat dağınıklığı,kararsızlık, suçluluk duyguları(özellikle bebeğe ilişkin "bebeğe bakamıyorum,kötü bir anneyim , böyle anne olmaz"),ileri boyutta ölüm isteme, intihar planları, doğumdan bir ay sonra bu belirtiler devam ediyorsa, vakit geçirmeden bir psikiyatrik yardım alınmalıdır.


Test sayısı 3 milyonu aştı! 23 Haziran koronavirüs bilançosuÖnceki Haber

Test sayısı 3 milyonu aştı! 23 Haziran k...

Bebeklerde diş kaşıntısı nasıl giderilir?Sonraki Haber

Bebeklerde diş kaşıntısı nasıl giderilir...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar