Bebeklerde diş kaşıntısı nasıl giderilir?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bebeklerde diş kaşıntısı nasıl giderilir?
Bebeklerin diş kaşınma rahatsızlığını gidermek sanıldığından kolaydır. Özellikle taze soğan minik bedenlerin bu derdine deva olacak niteliktedir.

Bebeklerde Diş Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Bebekteki kaşınma duygusunu azaltmak ve rahatsızlığını gidermek için eline bir havuç, muz, yeşil soğanın beyaz kısmı  ya da salatalık verilebilir. Bazı bebekler için havuç çok sert kaçsa da, salatalık ve beyaz soğan çözüm odaklı yaklaşımlardır. Özellikle yeşil soğanın içeriği nedeniyle kaşıntıyı ve ağrıyı hemen kesici özelliği vardır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus bu kadar küçük bir bebeğin eline bir yiyecek maddesi verilmişken onu kesinlikle yalnız bırakmamak gerekliliğidir. Bebeğin boğazına materyal kaçması riskine karşın ebeveynler bebeğin yanında olmalıdır.

Diş Kaşıntısını Gideren Ürünler Sağlıklı Mıdır?

Piyasada silikondan yapılmış ve buzdolabında dondurularak kullanılan diş kaşıyıcılar bulunmaktadır. Bu ürünler her ne kadar kaşıntıyı ve huzursuzluğu giderse de, bebeğe o kadar küçükken fabrikasyon bir ürün vermek, üstelik ağzına sokmasını sağlamak bazı anneleri haklı olarak huzursuz etmektedir.

Gazlı bez ya da tülbenti ele sararak dişlere masaj yapmak, ya da tülbent ya da gazlı beze buz sarıp vermek de bebeği rahatlatan davranışlar arasında sayılabilir. Bu endişeyi  taşıyan annelere tavsiyemiz meyve parçacıklarını bebeğin ağzına sokabileceği boyutlarda doğrayıp dondurarak bebeğe vermek yönündedir. Bebeği bu durumda eline meyve parçacığı, beyaz soğan ya da diş kaşıyıcı vererek kendi haline bırakmak bebeğin sorunlarını kendi kendine sorunlarla baş etmeyi de öğrenmesini sağlayacak ve kendine güvenli bir birey olmasına önayak olmaktadır.

Bebeklerin diş çıkartması esnasında ve dişleri kaşınırken, bir taraftan da şiddetli bir salya akışı olur. Bu salya akışı da paralelinde sıvı kaybını beraberinde getirir. Sıvı kaybını bertaraf edebilmek için bebeğe su takviyesi yapmaya dikkat edilmelidir.

Diş çıkarma esnasında yaşanan ağrılar nedeniyle bazen bebekler kulaklarını çekiştirebilirler ya da kulaklarını kaşıyabilirler. Bu belirtileri gözlemleyen annelerin endişeye kapılmasına gerek yoktur. Gözleri yaşaran ve salyanın etkisi ile yanakları kızaran yani dermatit olan bebekler de sık rastlanan komplikasyonlar arasındadır.

Diş çıkarma ve kaşınma şikayetiyle bebeklerin büyük bölümünde beslenme problemleri baş göstermektedir. Beslenme problemi yaşanan bebeklerde değişik başlı bir biberon ve suluk ile beslemeye başlanması, bebeğin zorlu bu süreçte daha da güçten düşmesine neden olmaktadır.


Doğum sonrası depresyonÖnceki Haber

Doğum sonrası depresyon

Lazer kullanılarak lekeler nasıl tedavi edilir?Sonraki Haber

Lazer kullanılarak lekeler nasıl tedavi...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar