Bebeğinizle iletişim anne karnında başlasın

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bebeğinizle iletişim anne karnında başlasın
Anne ile bebeğin iletişimi, bebek anne karnındayken başlar. Her anne-bebek ilişkisi, kendine has bir ilişkidir. Bu ilişki sadece anne ile bebek arasında gelişen bir bağdır ve hamileliğin devamı ile giderek güçlenir.

Hamilelik sürecinde bebekle iletişim: Anne karnındaki bebek 16ncı haftadan itibaren duyduğu seslere, hareket ederek ve kalp atışlarındaki değişiklik ile tepki vermeye başlar. Bebeğe en güçlü ulaşan ses annesinin sesidir. Anne karnındaki bebek 26. Haftadan itibaren annenin sesinin ritmini, iniş çıkışlarını ayırt edebilir. Anne sakin bir sesle yavaşça ve basit cümleler kurduğunda bebek sakinleşir. Hamileliğin son 3 ayında ise bebek müzik ya da gürültü duyduğunda tekme atar, duyduğu sese göre tepki gösterir.

Doğum sonrası Iletişim: Doğumundan sonraki ilk haftalar ve aylarda bebekler iletişim kurmayla ilgili yeni şeyler keşfederler. Doğum sonrasında anne sesi ve annenin kalp atışına benzeyen sesler bebeği çok rahatlatır. Bebekler zamanla göz teması kurmaya, anne sesini dinlemeye, anneyi gözlemlemeye ve annenin yüz ifadesindeki değişiklikleri fark edebilmeye başlarlar. Annenin mimikleri, canlılığı, değişken ses tonu bebeğin ilgisini çekmeye başlar ve bebek gülümseyerek, ayaklarını ve kollarını oynatarak tepki gösterir. Doğumdan sonraki ilk sekiz ayda bebekler çevrelerindeki kişileri incelemeye ve onlarla sosyal iletişim kurabilmeye başlarlar. Bu sosyal ve duyusal gelişimler bebeğin iletişim kurma becerisinin ilk adımlarıdır. Bebekle konuşmak çok önemlidir. Bebeğinize sürekli olarak yaptığınız şeyleri anlatın, sorular sorun. Belki ne dediğinizi şimdi anlamıyor olabilir, sizi cevaplayamayabilir, ancak dinleyecektir.

Kendinizden bahsederken anne kelimesini kullanın, babasından bahsederken baba. O, bu gibi zamirleri bebekler anlamazlar. Bebeklerle konuşurken sık sık tekrarlar yapmak, bebeğin konuşmanızı anlamasını daha da kolay hale getirecektir. Özellikle müzik ve şarkı söylenmesi bebekleri sakinleştirir ve rahatlatır. Bebekle iletişim kurarken bebeğe dokunmak anne ve bebek arasındaki iletişimi güçlendirmekte çok etkilidir. Bebeğinizle oyunlar oynayarak onun iletişim kurma becerilerinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Paylaşacağınız bu keyifli deneyimler bebeğinizin kendini güvende hissetmesini sağlayacak, onu motive edecek ve gelişimini destekleyecektir.


Bursa Valisi Canbolat korona aşısının ikinci dozunu da yaptırdıÖnceki Haber

Bursa Valisi Canbolat korona aşısının ik...

Evde tedavi ile Diş ağrısına iyi gelen yöntemler nelerdir?Sonraki Haber

Evde tedavi ile Diş ağrısına iyi gelen y...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar