• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Felçli Hastaların Umudu Şehir Hastanesi’nde

Felçli Hastaların Umudu Şehir Hastanesi’nde

Türkiye’de sayılı merkezlerde bulunan Yürüme Robotu’na sahip Bursa Şehir Hastanesi’nde, yürüme fonksiyonunu kısmen ya da tamamen kaybetmiş hastalara yeniden yürüme yetisi kazandırılıyor.

Bursa Şehir Hastanesi, sağlık alanındaki ileri teknoloji donanımı ile felçli hastalara da umut oluyor. Hastane bünyesindeki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde bulunan Yürüme Robotu; felç geçirmiş hastalar, omurilik yaralanmaları, MS, Parkinson gibi nörolojik hastalığı olan kişiler ile travmatik beyin hasarı gibi hastalıklarda başarılı sonuçlar veriyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Yürüme Robotu’nun felçli hastaların tedavisindeki etkinliğinin tüm dünyada kanıtlanmış bir gerçek olduğunu belirtti.Yürüme Robotu, bağlantı aparatları değiştirilerek hem çocuk hem yetişkin hastalarda kullanılabildiğinin bilgisini veren Dr. Akan, “Robotumuz, yürüme yeteneğini kaybetmiş kişilerde normal yürümeyi ritmik bir biçimde ve çok tekrarla yaptırıp, buralardan kaynaklanan sinir sinyallerinin omurilik ve beynin ilgili merkezlerine giderek yeniden aktive olmalarını sağlamaktadır.Çocuk hasta rehabilitasyonunda yürüyüş robotu kullanımı oldukça güvenli olması, çok tekrara izin vermesi, sanal gerçeklik modülleri ile oyun gibi algılanarak tedaviye devamlılığı arttırırken, hem yürüyüşe hem el-göz koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olmaktadır” dedi.

Hasta Yürüme Hissini Tadıyor

Yürüme Robotu’na alınan hastanın, yürüme bandının üzerinde askılar vasıtasıyla yukarı alındıktan sonra, bacakların iki yanına yerleştirilen robotik kısımlar yardımıyla normal yürüyüş şekline birebir tarzda yürüme hareketi yapabildiğine dikkat çeken Dr. Akan sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Hastanın vücut ağırlığı, yürümenin temposu ve şekli bilgisayar programıyla kontrol edilirken, ayrıca hasta karşısındaki aynadan veya sanal gerçeklik ekranından da durumunu izleyebiliyor. Sistemin en önemli avantajını, normal yürümeye çok benzeyen şekilde hareketler yaptırması ve beyindeki merkezleri sürekli uyarması oluşturuyor. Sanal gerçeklik ekranında hasta farklı ortamlarda yürüme hissi algıladığından veya aynada kendisini yürürken gördüğünden tedavi boyunca hiç sıkılmadan yürüyüş egzersizlerini yapabiliyor. Bu yöntemle hastaların iyileşme süreci hızlandığı gibi yürüme şekilleri de normale yakın biçimlerde gelişebiliyor.”

Birçok Hastalıkta Kullanılıyor

 

Dr. Akan son olarak Yürüme Robotu’nun; İnme (Beyin Felci), Omurilik Felci, Serebral Palsi (Çocuk beyin felci), Travmatik Beyin Hasarı, Parkinson, Multipl Skleroz (MS), Transvers Miyelit (Nadir bir nörolojik bozukluk), Guillain Barre Sendromu, kalça ve diz protez ameliyatları sonrası ile ön ve arka çapraz bağ ameliyatları sonrasında başarıyla uygulanabildiğine dikkat çekti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun