• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bahar Alerjisini Soğuk Algınlığı ile Karıştırmayın.

Bahar Alerjisini Soğuk Algınlığı ile Karıştırmayın.

Burun akıntısı, hapşırma ve öksürük gibi bulguların bahar alerjisinden de kaynaklanabileceğini belirten Bursa Prof.Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İbrahim Ocak bu belirtiler soğuk algınlığı belirtilerine yakın olup alerji ile karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

 

 

Uzm. Dr. İbrahim Ocak ”Bu iki hastalığı ayırt etmenin tek yolu bekleyip görmektir. Soğuk algınlığı genellikle kısa sürede geçer, alerjik bulgular ise aylarca devam eder” dedi.

 

Ocak sözlerine devam etti:

Alerjik rinitin tüm bir yıl boyunca süren tipi vardır ve perenialrinit olarak adlandırılır. Burada alerji yapan etkene yönelik spesifik alerjenlerde artabilir. Doktora müracaat ile bilinen bölgesel alerjenler için test yapılarak tanı konulur. Genelde ılımlı bir klinik seyir gösterir. Polen mevsimi geçince rahatlama olur. Bahar alerjisi tanısı koymak için en az iki mevsimin geçmesi gerekir. Aynı şikâyetlerin aynı dönemlerde tekrarlaması gereklidir.

 

-Bu belirtiler varsa dikkat

Sık nezle, burun akması, peş peşe hapşırma, burun kaşınması, damak kaşınması, arada burun kanaması, gözlerde sulanma ve kaşıntı, sık öksürük ve nefes darlığı gibi bulgular başlıca belirtileridir. Bahar alerjisi olan çocuklar kokulara aşırı hassas hale gelir. Burun tıkanıklığı nedeniyle rahat uyuyamadıklarından yorgun olur. Bu da okuldaki başarıları da etkileyebilir.

 

-Nasıl korunmalı

Bilinen etkenlerden uzak durulması gereklidir. En başta etken olan polen mevsiminde ev havalandırması havada yoğunluğun azaldığı öğle saatlerinden sonra yapılmalıdır. Dışarıya sabah saatlerinde çıkılmamalıdır. Özellikle rüzgârlı ve lodoslu havalarda mümkünse hiç dışarı çıkılmamalıdır. Güneş gözlüğü, eldiven ve maske kullanılabilir. Sokaktan eve dönüldüğünde kıyafetler değiştirilmeli ve yatak odasına sokulmamalıdır. Duş alınıp burun deliklerine kadar iyice temizlenmelidir. Gözlükler bol su ile yıkanmalı, ev ve araç camları kapalı tutulmalıdır. Araçlarda polen filtreli klima kullanılmalıdır. Mümkünse gezmek için deniz kenarları tercih edilmelidir. Parfüm, deodorant kullanılmamalıdır. Bahar alerjisi genetik geçiş gösterebilir. Ailede özellikle anne ve babada varsa çocuklarda da görülme ihtimali yükselir.

 

-Tanı ve tedavi için mutlaka hekimi başvurulmalı.

Klinik olarak şikâyetleri olan hastalar hekime başvurduklarında yapılan muayene ve laboratuvar tetkikleri ile tanısı konulur. Bu konu alerjik hastalıklar, göğüs hastalıkları ve kulak burun boğaz uzmanlarının ilgi alanlarıdır. Tedavisinde öncelikle korunma esastır. Gerekli olan hastalara ilaçlar verilir. Kontrolde şikâyetlere göre ilaç seviyesi azaltılabilir veya artırılabilir.

 

-Her alerjiye aşı olmaz

Hemen her hastaya alerji aşısı gereksizdir. Gerekmeyen hastaya yıllarca sürecek olan aşı tedavisi yapılmamalıdır. Şikâyetleri geçmeyen, ilaçların yetersiz kaldığı, sosyal yaşamın etkilendiği ve astıma çevirme durumu var ise önce haftada bir defa sonra aylık olarak yapılan desensitizasyon ( alerjeni etkisizleştirme) için immunoterapi (aşı) işlemi yapılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun