• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
1 ölüm 6 hayat

1 ölüm 6 hayat

Bursa’da, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle Çekirge Devlet Hastanesine gelen ve beyin ölümü gerçekleşen kişinin kalp, karaciğer, iki böbrek ve korneaları 6 kişiye umut oldu.

Yedi gün önce beyin kanaması nedeniyle Bursa Çekirge Devlet Hastanesine kaldırılan 48 yaşındaki H.A’nın beyin ölümü gerçekleşti.

Bunun üzerine hastane yetkilileri, H.A’nın ailesiyle organ nakli konusunda görüşme yaptı. Ailenin olumlu yanıt vermesiyle H.A’nın organları başarılı bir operasyonla alındı.

 

Çekirge Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü ve Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Timur Didinen, “Kalp çıkaracak ekiplerimiz, Ankara Tıp Fakültesi’nden hava yolu ile geldiği için 24 saati geçen bir çalışma oldu. Kalbi Ankara’ya gönderdik şu saatlerde takılmış olması lazım. Bu arada karaciğer, iki böbreği ve korneaları Uludağ Üniversitesi’ne gönderdik. 6 kişiye can ve ışık oldu. Hastanın ailesi büyük bir davranışla hiç tereddüt etmeden organların bağışlanmasını kabul etti. Bu örnek davranıştan dolayı aileye çok teşekkür ediyor, merhuma da Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

HEDEF AVRUPA BAŞARI

Hastane Yöneticisi Uzm.Dr. Kayhan Sonkur, “Bursa Çekirge Devlet Hastanesi olarak 47 beyin ölümü tespit edip bunlardan 29’undan  organ bağışı aldık. Türkiye birinciliğine ek olarak Avrupa’da birçok şehri ve ülkeyi organ bağışında geçtik. Bundan dolayı ekibimizdeki anestezi, beyin cerrahisi kardiyoloji ve radyoloji uzmanlarımıza, hemşirelerimize ve tüm çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun