• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tüp bebek  nedir

Tüp bebek nedir

Tüp bebek kadından alınan yumurtalarla erkekten alınan spermlerin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ve döllenme sonrası oluşan embriyoların rahim içersine transfer edilmesidir.

Tüp Bebek İle Mikroenjeksiyon Arasındaki Fark :Tüp bebekte yumurtalarla spermler bir tüp veya petri kutusu içerisine konur ve sperm kendisi yumurtanın içerisine girerek döllenme işlemini gerçekleştirir,mikroenjeksiyonda ise sperm direk olarak yumurtanın içerisine terleştirilir. Mikroenjeksiyon erkeğe bağlı kısırlık durumunda tercih edilir.

Ayrıca sperm sayı, hareket veya şeklinde hafif bozukluk olan ve açıklanamayan kısırlık durumunda da mikroenjeksiyon tercih edilir.

Tüp bebek veya mikroenjeksiyon tüplerin takılı olması, şiddetli sperm bozuklukları, diğer tedavilerle başarı elde edilmeyen endometriozis hastaları, yumurta bozuklukları,hafif sperm bozuklukları ve açıklanamayan kısırlık hastalarında uygulanır.Öncelikle kadına verilen ilaçlarla yumurtalıklar uyarılır, daha sonra oluşan yumurtalar ultrasonografi eşliğinde bir iğne ile dışarı alınınr.

Daha önce de belirttiğimiz gibi tüp bebek işleminde spermlerle yan yana konarak veya mikroenjeksiyonda direk olarak yumurta içine verilerek döllenme işlemi sağlanır. Daha sonra oluşan embriyolardan 2-3 tanesi yumurta alım işleminden 2-5 gün sonra rahim içerisine yerleştirilir ve 10-14 gün sonra gebelik testi yapılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun