• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gribe karşı ellerinizi yıkayın!

Gribe karşı ellerinizi yıkayın!

Gribe yakalanıldığında evde istirahat edilmesi gerektiğini vurgulayan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, ellerin sık sık yıkanması gerektiğini belirtti.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, mevsimsel grip hastalığı ve korunma yöntemleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Hastalığın birçok yolla bulaşabileceğine dikkat çeken Dr. Akan, “Esas olarak gripli birinin öksürük, hapşırma ve konuşması esnasında etrafa yayılan damlacıklarla bulaşır. Ayrıca grip virüsü olan bir yüzeye veya eşyaya dokunup, daha sonra kendi ağzına, gözlerine ya da burnuna dokunmakla da bulaşabilir. Hastalar, belirtilerin başlamasından önceki 1 gün ile 5-7 gün sonrasına kadarki süre içerisinde hastalığı diğer insanlara bulaştırabilirler. Küçük çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar daha uzun süre bulaştırıcı olabilirler” şeklinde konuştu.

Kirli Ellerle Yüzünüze Temas Etmeyin

Gribe yakalanmamak için yapılması gerekenleri sıralayan Dr. Akan, “Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalı ve grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat edilmelidir. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kâğıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kâğıt mendil çöp kutusuna atılmalıdır. Kâğıt mendil yoksa kolun iç yüzüne aksırmak veya öksürmek gerekir. Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalı veya el dezenfektanları kullanılmalıdır. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınmalıdır. Yüzeyler sık sık temizlenmelidir” dedi.

Beslenmeye Dikkat

Gripten korunmada diğer önemli bir faktöründe beslenme olduğunu ifade eden Dr. Özcan Akan, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Gerek grip olmadan önce gerekse grip olduktan sonra dengeli ve sağlıklı beslenme büyük önem arz etmektedir. Günlük kalori ihtiyacının farklı besin gruplarından doğru oranlarda sağlanması gerekiyor. Özellikle C vitamini bağışıklık sistemini destekleyen önemli besinlerden biridir. Günlük olarak portakal, kivi, brokoli maydanoz, karalahana gibi C vitamini yönünden yüksek besinler tüketilmelidir”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun