• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
2017 YILINDA BURSA’DA 78 BİN KANSER TARAMASI

2017 YILINDA BURSA’DA 78 BİN KANSER TARAMASI

2017 yılı boyunca Bursa’daki Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri’nde (KETEM) 78 bin 476 vatandaşa kanser taraması yapıldı.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa’da geçtiğimiz yıl boyunca yürütülen kanser tarama ve farkındalık çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Günümüzde bazı kanser türlerinin erken teşhis edildiğinde tedavi edilebildiğine dikkat çeken Dr. Akan, “Taramalar sayesinde kanseri erken teşhis edebilme ve kişiyi hızlı bir şekilde tedaviye sevk etme şansımız artmaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımıza, ilimizde yer alan 4 KETEM birimi ve her ay bir ilçede hizmet veren mobil mamografi aracımızda kanser tarama faaliyetlerini aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

2017 yılında kanser tarama faaliyetlerine hız verdiklerini belirten Dr. Akan, “Geride bıraktığımız yılda 40-69 yaş arası 29 bin 186 kadına meme kanseri taraması yapıldı. Aynı şekilde 30-65 yaş arası 28 bin 110 kadına rahim ağzı kanseri taraması yapılırken, 50-70 yaş arası 21 bin 981 kadın ve erkek vatandaşımız da kolon kanseri taramasından geçirildi. Yıl boyunca KETEM birimlerimizde toplamda 78 bin 476 kanser taraması hizmeti verildi” şeklinde konuştu.

MOBİL ARAÇTAN 7 BİNLİK KATKI

Bursa’nın çeşitli noktalarında tarama hizmeti veren mobil mamografi aracının kanser tarama çalışmalarına büyük destek verdiğini belirten Dr. Akan, “Mobil aracımız yılsonu itibariyle 7 bin 350 kanser taraması gerçekleştirdi. Aracımız sayesinde KETEM’lere uzak olan vatandaşlarımızın oturduğu bölgelere giderek kanser taramalarını gerçekleştiriyoruz. Böylece KETEM’lere gelemeyen vatandaşlarımızı kendi oturdukları bölgelerde taramayı ve kanserle daha etkin mücadele etmeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

28 BİN KİŞİYE EĞİTİM

Tarama rakamlarının sürekli artış göstermesinde Bursa’da gerçekleştirilen kanser farkındalık çalışmalarının rolünün oldukça önem arz ettiğinin altını çizen Dr. Akan, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“2017 yılında vatandaşlarımıza yönelik gerçekleştirdiğimiz 966 kanser eğitiminde yaklaşık 28 bin vatandaşımıza konuyla ilgili bilgiler aktardık. Bunun yanı sıra 129 noktada stant açarak vatandaşlarımızı kanser taramalarına davet ettik. 75 kurum içi eğitimde yaklaşık bin personelimize yine eğitim verildi. Yeni yılda da tarama ve farkındalık çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğiz”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun